450 lat Gołdapi

 

 

 

AKCJA DYPLOMOWA "450-lat Gołdapi"

organizowana przez Klub Krótkofalowców Gołdapskich

dla upamiętnienia 450. rocznicy nadania Gołdapi praw miejskich

 

 

Po Krzyżackich krucjatach przeciwko Prusom i Jaćwingom pod koniec XIII wieku, obszar puszczański przez około 150 lat pozbawiony był znaczącego osadnictwa. Stanowił on Wielką Pustać (Grosse Wildnis), którą penetrowali głównie bartnicy, pielęgnujący swe barcie, zakła­dane na wiekowych drzewach. Pod koniec XIV wieku i w wieku XV poczęły się poja­wiać na obrzeżach kompleksów leśnych osady i wsie oraz pojedyncze folwarki, ściągają­ce osadników głownie z Mazowsza. Doprowadziło to do ustalenia granicy pomiędzy Krzyżakami, Litwą i Polską w roku 1422. W XVI wieku silne działania osadnicze królowej Bony wzmogły po stronie Hohenzollernów obawy o stałość granicy i przepływ towarów. Silnym akcentem "obronnym" z ich strony była lokata miasta na wysuniętym skraju Prus - na wschód od Węgorzewa i na północ od Olecka, nad rzeką Gołdapą. Nastąpiło to w roku 1565. Pięć lat później - 14 maja 1570 roku gród uzyskał z rąk księcia Albrechta Hohenzollerna prawa miejskie.

 

Warunki uzyskania dyplomu:

 

  1. - Współzawodnictwo dyplomowe będzie trwało
    od  09 Maja godz.000  2020 roku do 17 Maja  godz.2359  2020 roku.
  2. - Do dyplomu zalicza się wszystkie łączności przeprowadzone na pasmach HF, UHF , dostępnymi typami emisji radiowych.
  3. - aktywatorami są następujące stacje z terenu Gołdapi: SP4CGJ, SQ4FDK, SQ4KDF, SQ4KDM . gościnnie zaprzyjaźniona stacja klubowa SP4KPP/4.

 

Aby uzyskać dyplom należy nawiązać TRZY łączności z dowolnymi operatorami wymienio­nymi w p.3.  i  dowolną  emisją

Dyplom będzie przyznany automatycznie, po spełnieniu wymogów – jedynie należy przesłać zgłoszenie do dyplomu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

PATRONAT  MEDIALNY objęli

 

- Telewizja internetowa "Suwalszczyzna" – tvs24.pl

- Agroturystyka "Trzy Świerki"– trzyswierki.dt.pl

 

Tam też będą publikowane wszelkie komunikaty o przebiegu akcji

 

 

Info od SP4CGJ