Komunikat radiowy OT04 11 2019 4 - wyjazdy w teren HKŁ "Emiter"

Kolejne wypady w teren Harcerskiego Klubu Łączności EMITER SP2ZCI

Wystawa „100 lat lotnictwa polskiego”

 

   W Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych dnia 9 listopada br. HKŁ EMITER przedstawił zebrane pamiątki kol. Witolda SP2JBJ ze służby w lotnictwie. Poczesne miejsce zajmował sprzęt łączności radiowej. Zwiedzający szczególnie dopytywali się o odbiornik US-9 oraz radiostację UKF R-809. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dokumenty potwierdzające aktywną działalność w Aeroklubie Włocławskim i ze służby w 9 pułku lotnictwa myśliwskiego w Debrznie oraz w 12 Ośrodku Kontroli Ruchu Lotniczego w Bydgoszczy.

 

  Wielką atrakcją były mundury lotnicze. Replika munduru z 1919 roku zaskakiwała swoją barwą i spodniami typu bryczesy. Wśród ciekawostek znaleźć można było suwak nawigatorski do realizowania obliczeń niezbędnych do wykonywania lotów. Wielu oglądających próbowało dokonać niezbędnych obliczeń do wykonania przechwycenia przez myśliwiec wykorzystując cyrkiel przechwyceń.

Wystawa przygotowana była z okazji obchodów 100 lecia lotnictwa polskiego wspólnie z Muzeum Wojsk Lądowych i Fundacją Dum Spiro Spero z Bydgoszczy przypomnieliśmy zwiedzającym miniony czas i wydarzenia z historii naszego kraju.

 

 

Praca stacji okolicznościowej HKŁ Emiter HF100S

 

   Nowy Fordon w dniu 10 listopada świętował 100 rocznicę powrotu do macierzy. W budynku fundacji „Pro Omnis” przy ulicy Jarużyńskiej 9 spotkali się pasjonaci militariów, krótkofalarstwa, numizmatyki oraz aktywni kulturalnie mieszkańcy Fordonu, którzy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne, wystawili sztukę teatralną opowiadającą o pierwszych dniach wolności Polski w 1918 r.

 

   Przed siedzibą fundacji pracowała stacja okolicznościowa HF100S, która rozdawała punkty do dyplomu Szarych Szeregów. Szkoda, że w pobliskim terenie nie znajdowały się drzewa. Nie było szans na pracę na falach krótkich.

 

   Odwiedziło nas wielu zwiedzających a młodzi ludzie chętnie siadali do mikrofonu radiotelefonu FT7800, aby przeprowadzić swoje pierwsze łączności w życiu. Każdy kto pojawił się na festynie otrzymał pamiątkową monetę przedstawiającą herb Fordonu z napisem powrót Fordonu do macierzy. Jak zwykle trochę zziębnięci oglądający wystawy broni i starych odbiorników radiowych zajadali się smakowitymi zupami: grochówką i żurkiem przygotowanymi w kotłach wojskowej kuchni polowej.

 

 

Wystawa pn. „Świat radia”

 

   Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku przygotowało profesjonalnie wystawę kolekcjonerską kol. kol. Witolda Błasiaka i Jerzego Krigera pn. „Świat radia”. Otwarcie wystawy w Chabsku 15 listopada 2019 roku o godzinie 17:00. Kolega Jerzy wystawia odbiorniki lampowe po rekonstrukcji a kol. Witek SP2JBJ prezentuje odbiorniki wyprodukowane w Zakładach Radiowych Eltra w Bydgoszczy.

O możliwości zwiedzania wystawy w dniu otwarcia poinformujemy na stronie www.ot04.pl.