Prezent dla członków Oddziału na jubileusz 50 i więcej lat krótkofalarskiej aktywności

Zarząd Oddziału podjął uchwałę na mocy której członkowie oddziału, którzy mają staż 50 lub więcej lat posiadania licencji i w związku z tzw. okrągłą rocznicą (50, 55, 60 itd.) swojej pracy w eterze dla uczczenia jubileuszu podjęli decyzję pracy w eterze pod okolicznościowym znakiem - otrzymają jednorazowy prezent w postaci druku do 1000 szt. kart QSL dla znaku związanego z tą aktywnością. Warunkiem jest przesłanie w tej sprawie wniosku do sekretarza Oddziału wraz ze skanem licencji dla okolicznościowego znaku.

 

Piotr Eichler SP2LQP sekretarz Oddziału

SP2IW Ryszard Czerwiński SK

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci kolegi Ryszarda SP2IW. Doświadczony nadawca, krótkofalarstwem zainteresował się pod koniec lat czterdziestych XX w. Znajomość telegrafii, którą posiadł jeszcze jako uczeń, później przydała się - gdy zakończył edukację i zdobył zawód - w czasie odbywania służby wojskowej. Z Bydgoszczą  związał się na początku zawodowej kariery, przed powołaniem do wojska.  Po powrocie do cywila swoje kroki skierował do klubu SP2KAE. Pod własnym znakiem SP2IW słyszalny był od 1957 r.

 

Ryszard zaangażował się nie tylko w pracę na pasmach, ale również w pracę organizacyjną PZK. Przez wiele lat był prezesem Oddziału, przyczyniając się do rozwoju krótkofalarstwa bydgoskiego, rozumiejąc przez to nie tylko obecne województwo kujawsko-pomorskie, ale i biorąc pod uwagę wcześniejsze podziały administracyjne kraju z Bydgoszczą jako miastem wojewódzkim. Był również jednym z twórców klubu SP2PBY. Zawsze służył koleżeńska radą i można było liczyć na jego pomoc.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 24 lipca 2018 r. o godzinie 12:00 na cmentarzu parafialnym św. Józefa na ul Toruńskiej 166 w Bydgoszczy.

Prezes Oddziału Witold Błasiak SP2JBJ zaprasza koleżanki i kolegów po uroczystościach pogrzebowych na spotkanie do siedziby Oddziału na ul. Modrzewiową 25 w Bydgoszczy. Będzie okazja powspominać śp. Ryszarda SP2IW.

 

Strona PZK

O śp. Ryszardzie Czerwińskim SP2IW można przeczytać na stronie SP OTC .

 

Piotr Eichler SP2LQP sekretarz BO PZK

 

 

PILNE! Spotkanie w Bachorzu 2018 PILNE!

Do wszystkich zainteresowanych udziałem, którzy chcą  skorzystać z opcji płatnych na spotkaniu.

 

Serdeczna prośba ze strony organizatorów i Ośrodka o dokonanie wpłat do jutra, czyli 4 czerwca. Kuchnia musi zrobić zaopatrzenie. Po tym terminie nie gwarantujemy posiłków.

 

W razie czego - kontakt z SP2LQP.

5. Międzyoddziałowe Spotkanie Krótkofalowców w Bachorzu za nami.

Od 8 do 10 czerwca 2018 r. odbyły się 5. Międzyoddziałowe Spotkanie Krótkofalowców w Bachorzu koło Chojnic. Dwie najważniejsze elementy dopisały – uczestnicy i pogoda. Pojawiła się liczna reprezentacja koleżanek i kolegów z oddziałów PZK – organizatorów, ale również osoby niezrzeszone w związku, ich rodziny i nie-krótkofalowcy, ale zainteresowani problematyką naszego hobby. Przypomnijmy, że spotkanie jest efektem współpracy oddziałów PZK bydgoskiego (04), pomorskiego (09), żuławskiego (16), środkowopomorskiego (22), nadnoteckiego (23) i toruńskiego (26). Przygotowanie całości to praca Piotra SP2LQP, pomysłodawcy spotkania w takiej formule, oraz Wojtka SP2ALT.

 

Dniem głównym MSK jest zawsze sobota i tak było tym razem. Poza osobami, które decydują się na spędzenie w Bachorzu czasy od soboty do niedzieli ogromna rzesza uczestników przyjeżdża tylko w sobotę. Trzeba było wszystkich „ogarnąć” – zarejestrować, wydać identyfikator, przydziałową wodę – w czym dzielnie pomagali Karol SP2RTA i dwaj  Grzegorze SQ2MTK i SQ2PHK.

 

W tym dniu, poza indywidualnymi spotkaniami, można zaopatrzyć się w akcesoria do naszego hobby, odbywają się giełda sprzętowa i prelekcje i pokazy. To okazja do zobaczenia rozwiązań stosowanych przez innych kolegów sprzętowych i np. do pracy terenowej, zapoznanie się ze sprzętem, którym posługują się koledzy – fabrycznym i home made. Choć ten ostatni to rozwiązania w pełni profesjonalne, gdzie oprogramowanie procesorów użytych w TRX-ach jest nie mniej ważne niż fragmenty układowe, wykonane głównie w technologii smd. Czasy „dajcie mi spinacz i sznurowadło, to zrobię helikopter” (McGyver) minęły bezpowrotnie. Przyjechał Krzysztof SQ2LIP ze swoim odrestaurowanym Uazem i wojskowym sprzętem łączności. Niezmiennie sposób odrestaurowania samochodu wzbudza podziw oglądających. W podobnym stanie jest sprzęt i ten fabryczny, i ten LIP-made.

 

Prelekcje jak zawsze wzbudziły duże zainteresowanie obecnych i nawet bez większego przypominania,  że zaczyna się kolejna, miały szerokie audytorium. W tym roku były to następujące tematy – 1)  SQ2EEQ & SP2KMH: Czy Joe Taylor K1JT, laureat Nagrody Nobla i znany wszystkim przyjaciel krótkofalowców, przypadkowo zniszczył radio amatorskie? (O emisjach cyfrowych, m.in. JT65), 2) SP3UY i SP3EOL: Transceiver SDR - budowa i prezentacja działającego urządzenia. 3) SP2RTA: Stacja remote - praktyczne rozwiązanie (instalacja, konfiguracja, praca w czasie spotkania, czyli to o czym mówimy - działa!), 4) SP2DDV:  Łączności air scatter, 5) SP2TMT team: Praktyczne udzielanie pierwszej pomocy (instruktaż i ćwiczenia z fantomem), 6) SP2JQR: mały wzmacniacz (gabarytowo) o dużej mocy – prezentacja konstrukcji i wykonania działającego egzemplarza, 7) SP2ALT: wycieczka (na nóżkach, nie paluszkiem po mapie!) po Parku Narodowym „Bory Tucholskie”.

 

Robert SP2ROB w czasie MSK intensywnie działał kamerą, więc dzięki temu, kto zainteresowany, można na YouTube zobaczyć i migawki ze spotkania, i co najważniejsze – prelekcje. W serwisie trzeba wpisać „Bachorze 2018”. Są dwa filmy, w sumie 2 i pół godziny oglądania!

 

Tradycyjnie odbyło się losowanie pamiątek ze spotkania. Zawsze znajdą się dobre dusze, które zechcą uatrakcyjnić ten punkt programu. W tym roku Cezary SP7UKL (Ham Radio Shop) ufundował Baofenga UV-5r i kubki „krótkofalarskie” i notesy, Leszek SP1BKS dorzucił 2 zwijaki antenowe i 2x30m linki do mocowania anten, a Zbyszek SP1F lutownicę gazową Weller (świetna do prac terenowych). Od Bogdana SP2EBG dostaliśmy koszulkę i kubek z wyprawy VK9XSP. Od klubu SP1D dotarł pokaźny pakiet map Pomorza Zachodniego, a Darek SQ1OD przekazał dwie mapy świata z wykazem prefiksów. Były książki od ZG PZK (SP6T, „Marna głowa jednozakresowa”) i Promocji Regionu z Chojnic (o zabytkowym – ma prawie 150 lat – dworcu kolejowym w Chojnicach). Organizator dorzucił trzy kubki z logo imprezy. Było z czego wybierać!

 

Kto nie zostawał, po losowaniu upominków – wyjeżdżał, kto zostawał – po kolacji, o 21 powędrował na ognisko. W niedzielę, po śniadanku wszyscy, którzy pozostawali na nocleg, rozjechali się do domów. I było po 5. Międzyoddziałowym Spotkaniu Krótkofalowców Bachorze 2018.

 

W 2019 r. ma być 6. Damy radę…

 

Piotr Eichler SP2LQP

V Miedzyoddziałowe Spotkanie Krótkofalowców Bachorze 2018

Koleżanki i koledzy, osoby spoza Związku, sympatycy krótkofalarstwa i łączności radiowych!

 

Od soboty 8 do niedzieli 10 czerwca 2018 r. odbędzie się po raz piąty organizowane przez sześć Oddziałów Terenowych PZK Polski północnej spotkanie krótkofalowców w Bachorzu koło Chojnic. Dniem głównym spotkania jest sobota.

 

Spotkania mają od początku ich organizacji charakter otwarty. Przeznaczone są nie tylko dla członków PZK i ich rodzin, ale także dla osób zainteresowanych krótkofalarstwem jako szeroko pojętym hobby związanym z prowadzeniem łączności radiowych i aspektami techniczno-organizacyjnymi z tym związanymi. Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do ośrodka wypoczynkowego "Natura". Trudno nie trafić, bo to jedyny ośrodek wypoczynkowy w Bachorzu.

 

Sekretariat w sobotę czynny będzie  od 9.00, początek oficjalny imprezy o 11.00. Osoby przyjeżdżające w piątek kwaterują się w biurze ośrodka, formalności spotkaniowe dopełniają w sobotę.

 

Opłaty (dzieci do lat 4 bezpłatnie, od 5 do 12 lat 50% zniżki na posiłki):

 

dla nocujących

- pobyt od piątku od 17, wyjazd w sobotę (bez kolacji), wyżywienie kolacja piątek, śniadanie i obiad w sobotę - 100 zł, za dziecko 5-12 - 70 zł;

- pobyt od soboty do niedzieli, 3 posiłki (obiad, kolacja w sobotę, śniadanie w niedzielę) - 100 zł, za dziecko 5-12 - 70 zł;

- pobyt od piątku do niedzieli + 6 posiłków - 200 zł, za dziecko 5-12 - 140 zł.

- ognisko w sobotę wieczorem  –  od osoby 15 zł  (nie ma podziału opłaty na dorosły/dziecko).

 

dla przyjeżdżających tylko na sobotę i wykupujących posiłek

- obiad – 25 zł, dziecko 12,50

- kolacja – 18 zł,dziecko 9

 

Wpłat, z wyraźnym zaznaczeniem za co i za ile osób dokona jest wpłata, proszę dokonywać na konto:

 

Centrum Turystyczne Cadet s.c.

48 1020 1967 0000 8402 0073 6603 (PKO BP)

 

W momencie rejestracji będziemy pobierali od osoby dorosłej w sekretariacie (przy wydaniu identyfikatora) wpisowe 3 zł. Od dzieci nie pobieramy wpisowego.

 

Organizatorzy zapewnią kawę i herbatę. Napoje bardziej wyszukane lub mocniejsze uczestnicy zapewniają sobie sami. Będziemy mieli apteczkę pierwszej pomocy dla spragnionych, ale w bardzo ograniczonym zakresie.

 

Prośba z mojej strony (czyli SP2LQP) - kto dokona wpłaty - proszę przesłać informację na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ułatwi to przygotowanie list oraz można kierować prośby co do kwaterowania. Zakładamy, że kto dokona wpłaty za kilka osób, jest zainteresowany nocowaniem w jednym pokoju lub w pokojach sąsiadujących. Generalnie mamy pokoje dwuosobowe, ale w takim pokoju są w sumie 4 miejsca (piętrowe łóżka - choć nie chcemy osób dorosłych ganiać po wysokościach, stąd po dwie osoby w pokoju; ale jak kto na własną prośbę i ryzyko chce spać na pięterku - wolna wola). Kto był w latach poprzednich, wie o co chodzi.

 

Godziny posiłków:

piątek - kolacja 19.00

sobota - śniadanie 8.00-9.00, obiad 14.00-15.00, kolacja 19.00-20.00,  ognisko 21.00

niedziela - śniadanie 9.00-9.30

 

Ośrodek opuszczamy do godziny 11.00

 

Piotr Eichler SP2LQP