Pasma 2m i 23cm dla radioamatorów zagrożone!

   W polskim środowisku krótkofalarskim panuje cisza o dużym zagrożeniu dla dostępu do naszych pasm amatorskich 2m i 23cm. Wczoraj na posiedzeniu CEPT Project Team A w Pradze na szczęście nie podjęto ważnych decyzji w prawie kolizji z nawigacyjnym systemem Galileo w paśmie 23cm. Niestety wniosek administracji francuskiej o przyznanie pasma 2m służbie lotniczej został przeniesiony na wyższy szczebel do CEPT-CPG, ponieważ nie spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem innych administracji. Pasmo 144-146MHz należy do nas na zasadzie wyłączności w skali globalnej, co jest czymś unikalnym. Ważną informacją ze strony francuskiej strony rządowej jest to że tworzy ją trzynastu członków, w tym aż sześciu przedstawicieli korporacji - czterech z Thales zajmującej się techniką lotniczą i kosmiczną. Pasmo 2m dostało ostatnio bardzo silny impuls w postaci pierwszych transatlantyckich łączności propagacją troposferyczną z Wysp Zielonego Przylądka.

 

   Myślę że jest potrzeba nagłośnienia sprawy realnego zagrożenia pasma 2m na stronie PZK i na profilu FB. Widać teraz jak bardzo potrzebne są silne narodowe organizacje krótkofalarskie oraz IARU aby zachować nasze pasma.

 

 

Linki do stron w języku angielskim:

 

RSGB: https://rsgb.org/main/blog/news/gb2rs/headlines/2019/06/21/update-on-144mhz-and-23cm-threats/

 

F4FXL: https://www.f4fxl.org/update-on-the-threats-on-2m-amateur-band/?fbclid=IwAR0d--D1rWFh3FTw1k2CZpyY8TaNod6nlLBAZVch2UNDOVrO2LhnXbKypf8

 

Marcin SQ2BXI