W związku z ponownym nasileniem się zachorowań na COVID-19 spotkania w Biurze OT zostają ograniczone i będzie ono czynne tylko 11 maja i 15 czerwca 2021 roku od 17:00 do 18:30. 

 

W sprawach pilnych - kontakt z sekretarzem BO PZK Piotrem SP2LQP telefon: 510 530 902, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Kadencja zarządu OT - jej przedłużenie.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami w sprawie kadencji zarządu OT.

 


Informacja Skarbnika OT04 na temat składek w 2021 roku.

 

 

Zarząd Bydgoskiego Oddziału PZK podjął decyzję, by nie organizować NWZ członków 3 kwietnia 2020 r. Na ten moment przekazujemy ten krótki komunikat, aby jak najszybciej o tym fakcie poinformować członków Oddziału. W najbliższych dniach do każdego dotrze szczegółowa informacja na ten temat.

 

Piotr Eichler SP2LQP sekretarz BO PZK

 

 

 

 

   14 grudnia 2019 r. w Restauracji Dąbrówka w Inowrocławiu odbyło się  tradycyjne  świąteczno - noworoczne spotkanie opłatkowe  zorganizowane   przez  OT  04 PZK. W  spotkaniu oprócz koleżanek  i  kolegów z OT 04 PZK uczestniczyli krótkofalowcy z Torunia, Chojnic (Wojciech SP2ALT, sekretarz zarządu OT09), Włocławka i okolic wraz  z towarzyszącymi im osobami. Spotkanie miało wyjątkowy charakter z racji uczestnictwa w nim gości w osobach Pana Grzegorza Kaczmarka  wiceprzewodniczącego Rady  Miasta  Inowrocławia  oraz  kolegi Piotra Skrzypczaka SP2JMR sekretarza Polskiego Związku Krótkofalowców. Po części oficjalnej, w której powitano gości oraz wysłuchano ich wystąpień, uczestnicy  spotkania przed przystąpieniem do wigilijnej kolacji, tradycyjnie łamali się opłatkiem i składali sobie  życzenia  świąteczno- noworoczne.

 

   Prowadzone dyskusje w czasie spotkania toczyły się w miłej i sympatycznej atmosferze, wymieniono szereg doświadczeń i spostrzeżeń.  Stało się ono również okazją do poruszenia szeregu tematów związanych z techniką amatorską oraz  uprawianiem  naszego  hobby.

 

   Miłym akcentem  spotkania  było  wręczenie  Kol. Markowi  SP2QG  - dyplomów, pucharu  oraz  grawertonu  za  zajęcie  czołowych  miejsc  w  zawodach  oraz  imprezach  krótkofalarskich. Wręczono również grawerton dla Klubu SP2KPD, który w imieniu Klubu odebrał  Kol. Ireneusz  SP2DKI .  

 

   Całości spotkania dopełniło wspaniałe menu przygotowane przez Panią Magdę, właścicielkę restauracji „Dąbrówka” oraz przesympatyczną  obsługę. W atmosferze niekończących się życzeń składanych sobie w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia oraz zbliżającym się Nowym Rokiem 2020 spotkanie  zakończyło  się  w późnych godzinach  wieczornych.

 

Zdjęcia ze spotkania tutaj.

 

SP2GTJ

   W polskim środowisku krótkofalarskim panuje cisza o dużym zagrożeniu dla dostępu do naszych pasm amatorskich 2m i 23cm. Wczoraj na posiedzeniu CEPT Project Team A w Pradze na szczęście nie podjęto ważnych decyzji w prawie kolizji z nawigacyjnym systemem Galileo w paśmie 23cm. Niestety wniosek administracji francuskiej o przyznanie pasma 2m służbie lotniczej został przeniesiony na wyższy szczebel do CEPT-CPG, ponieważ nie spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem innych administracji. Pasmo 144-146MHz należy do nas na zasadzie wyłączności w skali globalnej, co jest czymś unikalnym. Ważną informacją ze strony francuskiej strony rządowej jest to że tworzy ją trzynastu członków, w tym aż sześciu przedstawicieli korporacji - czterech z Thales zajmującej się techniką lotniczą i kosmiczną. Pasmo 2m dostało ostatnio bardzo silny impuls w postaci pierwszych transatlantyckich łączności propagacją troposferyczną z Wysp Zielonego Przylądka.

 

   Myślę że jest potrzeba nagłośnienia sprawy realnego zagrożenia pasma 2m na stronie PZK i na profilu FB. Widać teraz jak bardzo potrzebne są silne narodowe organizacje krótkofalarskie oraz IARU aby zachować nasze pasma.

 

 

Linki do stron w języku angielskim:

 

RSGB: https://rsgb.org/main/blog/news/gb2rs/headlines/2019/06/21/update-on-144mhz-and-23cm-threats/

 

F4FXL: https://www.f4fxl.org/update-on-the-threats-on-2m-amateur-band/?fbclid=IwAR0d--D1rWFh3FTw1k2CZpyY8TaNod6nlLBAZVch2UNDOVrO2LhnXbKypf8

 

Marcin SQ2BXI

   Należący do Bydgoskiego OT PZK Klub Krótkofalowców „Enigma” SP2PBM po raz 4 wystawił swoje stoisko promujące krótkofalarstwo i Polski Związek Krótkofalowców. Piknik odbył się w niedzielę 16 czerwca w godzinach 12-16 na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.

  

   Zainteresowanie odwiedzających było dość spore, zważywszy ogólny charakter tego przedsięwzięcia. Odwiedziło nas także kilku byłych - przyszłych krótkofalowców, którzy zamierzają powrócić do naszego pięknego hobby. Na stoisku były zainstalowane 3 radiostacje z czego jedna wraz z komputerem cały czas pracowała na FT8 zaliczając ponad 50 QSO’s. Nad stoiskiem górowała pionowa wielopasmowa antena typu delta stanowiąca swoisty drogowskaz i znakomicie przykuwająca uwagę odwiedzających piknik. Odwiedził nas także osobiście Pan Rafał Bruski Prezydent Bydgoszczy wraz z asystentką. Pan Prezydent zauważył, że dzięki aktywności klubu Enigma, krótkofalarstwo staje się coraz bardziej znaną i akceptowaną wśród mieszkańców Bydgoszczy dziedziną aktywności pozazawodowej.

 

   Stoisko zostało urządzone i obsługiwane przez dwóch członków Klubu Krótkofalowców „Enigma”’SP2PBM: Krzysztofa SQ2JK oraz Daniela SQ2KLU.

 

 

 

 

 

Text i foto Piotr SP2JMR

   Członek naszego Oddziału Leszek SQ2DYF z Chojnic to zapalony contestman, zwolennik QRP i pracy emisjami CW i SSB. Od wielu lat jego znak pojawia się w  corocznej klasyfikacji SP Contest Maraton. Na serwerze PZK dostępne są wyniki rywalizacji SPCM od roku 2011. Kto je uważnie przejrzy, dostrzeże znak SQ2DYF w grupie klasyfikacyjnej QRP. W 2011 roku na miejscu II, a od roku 2012 do ostatnich opublikowanych wyników, czyli za rok 2018, na I miejscu! Leszek obecnie pracuje w zawodach na TRX KX3 i używa anteny delty.

 

   Doceniając nietuzinkowe osiągnięcia sportowe Leszka Graczyka SQ2DYF zarząd Oddziału postanowił nagrodzić go za ten wyczyn. Wręczenie nagrody rzeczowej w postaci TRX FM UKF AnyTone AT-778UV odbyło się w czasie 6. Miedzyoddziałowego Spotkania Krótkofalowców RENIFER w Bachorzu.

 

SP2LQP